Sviatok anjelov
Kázeň - Sviatok Anjelov, 29.9.2021, Biskup Pavol Machnič
V Biblii sa veľmi často stretávame s anjelmi. Ale nielen tam.
Ak skľudníme naše vnútro a utíšime hluk vonkajšieho sveta, zistíme, že náš každodenný život je spojený s neustálou činnosťou Anjelov.
Áno, vnímame ich neustálu tajomnú a mocnú pomoc, a preto aj celé kresťanstvo si ich uctieva osobitnými sviatkami, ktorými si ich pripomíname a zároveň slávime ich pamiatku. 29. septembra slávime troch archanjelov, Michaela, Gabriela a Rafaela.
Pre mnohých ľudí vyvstáva otázka :“Kto sú vlastne Anjeli?“
Staré poznanie hovorí o tom, že sú to živé božské svetlá, božské svetelné bytosti s vlastným vedomím. Ak Boh je Slnko, tak Anjeli sú jeho lúče, hovorí mytológia. Veľa ľudí si ich predstavuje ako okrídlené bytosti, ktorých úlohou je chrániť ľudí a pomáhať im. Pamätáte si ten obrázok strážneho okrídleného Anjela, ako pri prechode lavičkou dáva pozor na deti? Vnímať len takto Anjelov, je len čiastočná pravda, týkajúca sa našich strážnych anjelov. Tých, ktorí sú pri nás najbližšie. Áno, tých, ktorých sme dostali pri našom zrode ako jeden veľký dar od Boha, aby nás usmerňovali a ochraňovali na našich životných cestách.
Dostali sme ich aj preto, aby sme mohli úspešne žiť svoju životnú cestu. „Možno ani nevieme, kto je našim najlepším priateľom“, hovorí sv. Gertrúda. „Je to Anjel, ktorého určil Boh miesto seba, našim stálym sprievodcom, aby nás bezpečne voviedol do nebeského Kráľovstva.“ Aj prvé modlitby, ktoré sme sa naučili, sú modlitby k anjelom strážnym. „Anjelíčku, môj strážničku...“
Strážni Anjeli sú priradení k jednotlivým archanjelom podľa životnej cesty človeka. Prvým archanjelom Boha je archanjel Michael. Jeho meno (z hebrejského „Miká-el“ – „Taký ako Boh“) ho predurčuje „bojovať za Božie práva. Práve on je prvým archanjelom, ktorého si pri sviatku Anjelov uctievame. Archanjel Michal bol od najstarších čias osobitne uctievaný. Najznámejšou svätyňou a chrámom, ktorý mu bol zasvätený, patrí Mont St. Michel au Péril de Mer vo Francúzsku.
Archanjel Michael má mnoho atribútov. Je považovaný za „kadidelníka“ (Zjv. 8, 3), sprievodcu duší k Božiemu súdu; „ten ,čo váži duše“ (Jób 31, 6; Dan 5, 27), preto býva často zobrazovaný s váhami v ruke. Jeho základným poslaním je však ochraňovať a bojovať.
Jana z Arcu, hovorí: „Bol to Michael, ktorého som videla pred mojimi očami a nebol sám, ale sprevádzaný anjelmi z neba. Videla som ich mojimi telesnými očami tak dobre, ako vidím vás. A keď ma opustili, plakala som a chcela som, aby ma vzali so sebou.“
Sv. František z Assisi často opakoval, že si treba častejšie a slávnostnejšie uctievať blaženého Michala, pretože jeho úloha je predstavovať duše Bohu. Zjavenie sv. Jána nám opisuje scénu, keď anjeli verní Bohu na čele s archanjelom Michaelom premôžu odbojných anjelov a zatvoria pred nimi nebo. Podľa Biblie, anjeli, poslovia Boha, „udatní hrdinovia, čo počúvajú jeho slová a plnia jeho príkazy“ (Ž 103, 20), postavení do služby jeho spásonosného plánu, „poslaní slúžiť tým, čo majú dostať do dedičstva spásu“ (Hebr 1, 14).
V nebi povstal boj. Michael a jeho anjeli bojovali proti drakovi. Aj drak a jeho anjeli bojovali, ale nezvíťazili a neostalo pre nich miesta na nebi. Vtedy bol zvrhnutý na zem veľký drak, starý had, ktorý sa volá diabol a satan, zvodca celého sveta, a jeho anjeli boli zvrhnutí s ním. Zjv 12,7-9
Druhým archanjelom Boha je archanjel Gabriel (hebr. Gíbor – Božia sila). Je zvestovateľom vtelenia Slova, preto je aj Archanjelom všetkých učiteľov. V Novom zákone vystupuje Gabriel ako Boží posol dvoch zázračných narodení: zvestuje Zachariášovi narodenie sv. Jána Krstiteľa, keď hovorí, že je jeden z najvýznamnejších vyvolených duchov (Lk 1, 19) a Panne Márii zvestuje narodenie Božieho Syna, najväčší zázrak a dar pre ľudstvo (Lk 1, 32).
Tretím archanjelom Boha je archanjel Rafael ((hebrejsky „Boh ťa vylieči)“). Často sa spomína v rôznych apokryfoch. Je však množstvo úrovní Anjelov v celom Univerze, ako Serafimovia, Cherubi, Irinovia, Troni, Quiddisini, Panstvá, Kniežatstvá, či Archanjeli. Z Biblie sa dozvedáme, že niektorí neprestajne chvália Pána (Iz 6, 1-4), či predkladajú Bohu modlitby svätých (Zjv 8, 3-4).
Archanjel Gabriel zvestuje Márii, že sa stane matkou Božieho Syna (Lk 1, 26-38), povzbudí Jozefa, aby sa nebál vziať si Máriu za manželku, lebo jej dieťa bude sväté (Mt 1, 18-25).
Anjeli radostne zvestujú betlehemským pastierom, že sa narodil Spasiteľ (Lk 2, 8-14). „Pánov anjel“ chráni život Božieho Dieťaťa Ježiša prenasledovaného Herodesom (Mt 2, 13-20), anjeli posluhujú Ježišovi na púšti (Mt 4, 11 V Biblii sa dozvedáme aj to, že „Boží anjeli majú radosť z jedného hriešnika, ktorí robí pokánie“ (Lk 15, 10) a že nakoniec „Syn človeka príde vo svojej sláve a s ním všetci jeho anjeli“ (Mt 25, 31) aby „zavŕšil dejiny“.
Sú tu však aj padlí anjeli. Mnohí sa pýtajú prečo. Sú súčasťou božieho plánu, zachovávajú rovnováhu a prispievajú svojim časťou k učebným procesom, ktorými ľudská bytosť počas existencie prechádza. Starí Esséni a ich súčasní nástupcovia prostredníctvom Anjelov vykonávali a vykonávajú starodávne liečebné rituály. Mnohí ľudia pomocou Anjelov však oživujú dávne a zabudnuté vedomosti do súčasného života.
Krásne to popísal F.E.Eckard Strohm vo svojom diele Anjeli Atlantídy. V jeho knihe nájdeme spôsob, ako oživiť komunikáciu s Anjelmi, aby sme lepšie mohli nájsť cestu do nášho duchovného domova. Budúcnosť ľudstva a prežitie našej planéty je aj o tom, ako dokážeme načúvať Anjelom, prostredníctvom ktorých dostávame rôzne správy, oznámenia, či upozornenia.
Vďaka pomoci Anjelov dokážeme meniť svet k Božiemu obrazu. V súčasnosti zvádzame tvrdý boj s kniežaťom temných anjelov, so Satanom, ale mytológia hovorí, že doba svetla sa vráti. Preto načúvajme reči Anjelov, modlime sa spolu s nimi, aby sme mohli tento svet pozitívne zmeniť.
Otvorme sa im tak, aby sa stali súčasťou našich životov. Nemecká pieseň hovorí“ Nie je tvoja chyba, že svet je taký, aký je, ale je tvoja chyba, že zostane taký, aký je.“
Práve tým, že sa Anjeli stanú súčasťou našich životov, prispejeme svojím dielom k tomu, aby svet nezostal taký, aký je. Aby sa zmenil tak, že aj naše deti a deti našich detí mohli dýchať čistý vzduch, aby sa svet arogancie a zloby zmenil na svet harmónie a svetla.
Preto venujme pred týmto sviatkom Anjelom chvíľku vďake týchto úžasných živých svetelných bytostí, ktorí nám môžu pomôcť zmeniť tento svet.
Amen
Biskup Pavol Machnič
Zdroje: 1. F.E.Eckard Strohm: Anjeli Atlantídy 2. V spoločenstve s anjelmi. Vo svetle Biblie, teológie a spirituality. 3. Adam, A.: Liturgický rok. Historický vývoj a současná praxe. 4. Direktórium o ľudovej zbožnosti a liturgii.