Country choice:

Cirkev Essénsko - Kresťanská, Slovensko
CEK
Slobodne sa navzájom podeliť o lásku Božiu

Kázeň Sviatok nebeského otca, Pavol Machnič, biskup CEK

Kázeň Sviatok nebeského otca

 

Letný slnovrat bol pre mnohé kultúry vždy mimoriadny deň a zároveň bol dôležitým sviatkom, ktorý sa spájal s magickou silou Slnka, plodnosťou prírody, ohňom a vodou. Slnko bolo v minulosti vnímané ako najvyšší Boh. V tento deň pretína obratník Raka a slnečné lúče dopadajú kolmo na 23,5° rovnobežku severnej geografickej šírky. Je vtedy u nás najsilnejšie, ktorý iný deň by teda mal byť JEHO oslavou, ako tento.


Naša cirkev práve v tento deň letného slnovratu, ako jediná z kresťanských cirkví, slávi sviatok nebeského Otca.


Tento deň je mimoriadne silný symbol pre slávenie sviatku nebeského Otca. Nebeský Otec je Bohom Otec, je tvorcom Univerza, otcom všetkých našich duchov, doslovným otcom Ježiša Krista a oveľa viac... Je to všemohúca, všemocná a vždy oslavovaná bytosť. K nemu sa modlíme a JEHO uctievame.


Je zdrojom všetkej pravdy.


Aj pre starých Slovanov bol letný slnovrat spojený s bohom Kupalom, ktorý bol bohom lásky, plodnosti a ohňa. V noci pred letným slnovratom sa zapájali ohne, skákalo sa cez ne, hádzali sa do nich bylinky a želania. Tiež sa konali kúpele v riekach alebo studniach, ktoré mali očistiť telo i dušu. Ľudia si robili venčeky z kvetov a hádzali ich do vody alebo ich nechávali unášať vetrom. Verilo sa, že táto noc je plná mágie a že sa môžu splniť želania alebo vidieť budúcnosť.


Letný slnovrat je čas oslavy života, radosti a lásky.


Sviatok nebeského otca je teda aj kresťanský sviatok. Je to deň, keď uctievame Boha, samotného Nebeského Otca, ktorému vďačíme za existenciu, jeho lásku a starostlivosť. Preto na tento sviatok konáme bohoslužby, hovoríme kázne a modlíme sa k nebeskému Otcovi. Význam nebeského Otca je pre kresťanstvo veľmi veľký.


On je zdrojom všetkej pravdy, lásky a milosti.


On je tvorcom.


On večnosťou, je Alfou i Omegou súčasne.


Kresťania tiež uznávajú Nebeského Otca ako jednu z troch osôb Božstva spolu s Ježišom Kristom a Duchom Svätým. Nebeský Otec je pre kresťanov vzorom otcovstva, starostlivosti a spravodlivosti. Kresťania sa snažia nasledovať Jeho vôľu a žiť podľa Jeho zákona.


Chceme Ho pochopiť, ale nie je to možné, pretože je oveľa mohutnejší a vznešenejší, ako si to len dokážeme v našich mysliach predstaviť.


Zo stromu vidíme len kmeň a korunu s listami a korene zostávajú pred nami skryté, tak aj nebeský Otec pred nami skrýva ešte ďalšie svoje tajomstvá.


Stíšením nášho vnútra sa nám však stále viac a viac otvárajú.


Užite si priatelia tento úžasný deň

 

Pavol Machnič, biskup CEK

Kalendár akcií
« Jún 2024 »
PoUtStŠtPiSoNe
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1 akcia

09. 6. 2024 - Bohoslužba (Biskupka Novotná Natália)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
10
11
12
13
14
15
16

1 akcia

16. 6. 2024 - Bohoslužba CEK (Arcibiskupka Hobžová Otka)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
17
18
19
20
21
22

1 akcia

22. 6. 2024 - Bohoslužba CEK (Arcibiskupka Hobžová Otka)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
23
24
25
26
27
28
29
30
Copyright 2013 - 2024 © Cirkev Essénsko - Kresťanská, Slovensko