Country choice:

Cirkev Essénsko - Kresťanská, Slovensko
CEK
Slobodne sa navzájom podeliť o lásku Božiu

Kázeň Turíce 2019 - PAX Immanuel II.

Windeck, AD 2019. juni


Drahé sestry a bratia,


Turíce boli dané kresťanom od Ducha svätého, ktorý mnohých individuálnych kresťanov zjednotil a vytvoril svätú kresťanskú cirkev. Duch svätý nás spája ako neviditeľná väzba všade na svete. Otvára naše oči, uši, ústa, srdce a ruky a oživuje nás. Pôsobí ako nebeský elán „Redbull“ a dáva nám krídla uprostred zeme. Robí nás žiaducimi a potrebnými. Boh nám dal svojho ducha, preto sme jedna veľká živá komunita. Ducha svätého oslavujeme na Turíce – Svätodušné sviatky - Letnice .


A toto všetko je na tejto narodeninovej oslave.


Goethe to zhrnul do básne Whitsun.


Letnice, Turíce krásny sviatok, prišiel. Pole a les boli zelené a kvitnúce, na kopcoch a vrchoch, v kríkoch a živých plotoch veselá pieseň vítala novorodencov. Každá lúka vyklíčená z kvetov vo vonných priestoroch. Slávne veselá obloha svietila a vyfarbovala zem. Na narodeniny cirkvi sa stvorenie vrhá objatím. Teplý letný vzduch a vôňa kvetov nám umožňujú oživiť sa.


Štát dáva Turičné sviatky - Turíce - ako narodeniny cirkví zadarmo.

Herrmann Claudius :


Turíce!
Ak duša nenačerpala dostatok odpočinku, nech si oddýchne. Máme čas na odpočinok a nádych.
Niekoľko šťastných hodín možno aj na celom svete.
Plní nebeskej energie môžeme robiť všetky tieto činnosti
a môžeme oddychovať.
Smieme sa radovať z ponuky svetového wellness.


Každému po jeho chuti. Verejné koncerty v parku, veselé prechádzky na námestiach a trhoch, jarný tanec, v ktorom sa zem samotná krúti a dáva možnosť pozrieť sa na svet zhora ako z ruského kolesa.


Turíce sú šťastnou oslavou.
Duch svätý žije v nás. Svet sa zdá byt krásny a lákavý . "Obloha slávnostne svieti a zem je farebná."


Ale to je len polovica príbehu.
Ak sme úprimní, vidíme za scénou veľa poškodeného.


Nie vždy je náš svet šťastný.

V tom spočíva pravdepodobne hlbší význam
krásnych slov Goetheho básne v úvode k jeho eposu. Líška (Reinecke) je bájka, ktorá poukazuje aj na ľudské slabosti a priepasti, ktoré končia tak, že každý sa čoskoro obráti k múdrosti a vyhne sa zlu. Uznáva - rešpektuje - cnosť, mravnosť a bezúhonnosť. Význam eposu spočíva v tom, aby sme oddelili zlo od dobra. Nie všetko je v našom svete prospešné.


Ľudia a veci nie sú len dobré.

Sviatok Turíc môže pôsobiť aj ako bolesť hlavy. Skutočne. Obloha môže byť aj ponurá a zem tmavá.

V priebehu šťastných Turíc nám Ježiš posiela Ducha PRAVDY a je kontroverzným – vnútorne protikladným súčasníkom. Nie je len narodeninový hosť vhodný pre jedného oslávenca. Nie je len dobrou náladou alebo harmonickou atmosférou. Naopak. Kde je pravda, nemusí byť len radosť. Nájde sa aj nezvyčajný problém. „Je takmer nemožné dostať sa cez pochodeň pravdy, bez toho, aby niekoho popálila pod bradou" povedal jeden spevák.


Ježiš o Duchu PRAVDY:

PRAVDA rozpráva. Nemlčí. Osvetľuje. To môže byť aj nebezpečné. Duch PRAVDY chce otvoriť oči sveta a ukázať vlastné omyly. Kto chce pozerať ? Kto chce počúvať ? Hosť PRAVDY zvyčajne nie je vítaný. Prináša problémy. Možno poznáte filmy, kde každý oslavuje peknú párty. Zlúčenie triedy, narodeniny alebo iné rodinné oslavy. Zrazu jeden vstane a odhalí neznáme tajomstvo. Zanecháva dojem bomby, ktorá nešetrne dopadla a problémy začínajú.
Keď sa všetko zrúti ako domček z karát. Je to naozaj nepríjemné. Takýto hosť nie je nikde vítaný.


Ale ani my ako Cirkev nemôžeme povedať:

"To je nesprávne. Zlá adresa, svet oslavuje o dva domy ďalej.“
To by bola len polovica PRAVDY, pretože svet sme aj my.
S nami je duch PRAVDY na správnej adrese
a pre nás to tiež nemusí byť príjemné.
Nie všetko je v našej politike dobré.
U nás existujú tiež čierne ovce a za nimi ide stádo. Niektorí politici v sebe skrývajú zlého vlka.
Nemusíte sa vracať k omylom minulých stáročí – do obdobia vojny. Stačí ísť bližšie a pozrieť sa na náš každodenný kresťanský život.
Nie je žiaľ až taký harmonický a útulný, ako by sme chceli.


V Nemecku a Európe sú vraždy, zranenia, konflikty a mocenské hry bežné. Najmä v súvislosti s finančnou tiesňou, vyčerpaním a nadľudskou záťažou. Kto to vidí ? Kto to akceptuje ? Kto vníma rozpad pod nánosom krásnej fasády ? Každý pred tým radšej zatvorí oči a všetko pozametá pod koberec či zamkne do skrine a kľúč skryje pod kvetináč. Lenže v určitom okamihu to vypláva von a začne to zapáchať. Ľudia to začne dusiť. Trváme na tom, že toto si musíme uvedomiť. Tvárou tvár problému musíme vnímať, že kresťanstvo je vo veľkom probléme. Aj pápež rímskokatolíckej cirkvi vedie loď do obrovskej búrky a v nebezpečenstve ohrozujúcej potopy sa táto loď začína potápať. Nie je možné riadiť svet a navigovať naše krajiny z mäkkého hniezdočka. Problémov je príliš veľa. Cirkev musí získať nový svieži vietor hnaný PRAVDOU.


Potrebujeme krídla a cestu pre nový začiatok.


Nie všetko je v našom živote dobré.

Naše krídla sú krehké. Je to ťažké akceptovať. Musíme byť k sebe úprimný a musíme byť voči ostatným zodpovední. Často sa zdá, že je vhodnejšie mlčať a nepočuť. Ale potrebujeme mať odvahu a musíme si uvedomiť aj povedať PRAVDU. Neradi hovoríme o neúspechu, vine a slabých stránkach. Hoci vieme, že to nie je správne. Potláčaná vina, nevyriešené veci či nešťastie to nie sú záhady. Sú to nezdravé slabosti. Oslabujú ľudí, rodiny aj spoločnosť.
A nemusia to byť iba problémy prenášané ako dedičstvo, problémy, ktoré si presúvame. Niekedy ide o určenie vlastných hraníc. Alebo o schopnosť prijať pomoc niekoho iného. Často je dôležité nedržať jazyk za zubami, ale hovoriť a odmietnuť sa so všetkým a každým iba zmieriť.
Duch PRAVDY je pre nás neobvyklý dar. Dostávame ho v deň narodenín Cirkvi. K narodeninám si väčšinou prajeme zdravie. Od Ducha svätého dostávame PRAVDU.


A to je zdravie pre našu dušu. Aj uzdravenie pre celý svet. Uzdravenie celého sveta je idea. Tá nie je možná vtedy, keď ignorujeme katastrofy. Skryté alebo tolerované utrpenie niekde vo svete bráni uzdraveniu.
Bez uvedomenia si PRAVDY, nemôže PRAVDA existovať. PRAVDA sa musí oslobodiť od pokrytectva.
A to môže aj bolieť.


Z psychoanalýzy vieme, že všetko toto je spojené. Keď ľudia páchajú nečestné veci, potláčajú to, že to robia a usilujú sa svoje nečestné správanie skryť, duša trpí a inkasuje rany a zranenia. Vnútorná PRAVDA je preč. Stratila sa.


Život je krátky.


Možno si PRAVDU uvedomíme.
Možno si zlyhania a klamstvá uvedomíme až po dlhých rokoch či desaťročiach. Možno si to uvedomíme skôr ako v dobe,
keď bude kresťanstvo nie len v Európe zničené islamom.
Možno svoje klamstvá vnímame iba v snoch. Sny sú naše „modlitby duše“. To hovorí psychoanalýza. Analýza môže vyliečiť zranenie duše a ukončiť krvácanie spôsobené utajovaním PRAVDY. Môže to byť citlivé aj bolestivé. Ale slobodu získame len odhalením PRAVDY. PRAVDA býva aj horký liek. Ale funguje. PRAVDA je v otrávenom ovzduší často jediná protilátka a pôsobí ako protijed, ktorý nás môže zachrániť pred smrťou. Duch PRAVDY pôsobí ako terapeut. Omýva naše hlavy a odkrýva krídla. Potom musí prísť jasné podvihnutie duše. Bude to však stačiť k tomu, aby sme tiež dokázali PRAVDIVO hovoriť ?

Otvorme našu narodeninovú oslavu hosťovi, ktorého nám posiela Ježiš.


Hosťovi, ktorý nepoužíva lichôtky či komplimenty.


Hovorí z nefalšovaného srdca.


Nech Duch PRAVDY nezostane stáť pred zatvorenými dverami.


Načúvajme mu aj srdcom a privítajme ho s otvorenou náručou.


Nech nás uzdraví to, čo nám Duch PRAVDY povie.


Nech nás PRAVDA nechá žiť.


„Ó, príď Duch PRAVDY a pristúp k nám. Príď šíriť svetlo, veľkoleposť. Vyžeň podvod a ilúzie.“


Amen.


PAX Immanuel II.

Kalendár akcií
« Máj 2024 »
PoUtStŠtPiSoNe
2930
1
2
3
4
5

1 akcia

05. 5. 2024 - Slávnostná bohoslužba (Biskupka Novotná Natália)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
6
7
8

1 akcia

08. 5. 2024 - Slávnostná Bohoslužba (Kňaz Kuruc Dušan)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

2 akcie

19. 5. 2024 - Slávnostná bohoslužba (Biskupka Novotná Natália)
19. 5. 2024 - Bohoslužba (Bajusz Zoltán)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

1 akcia

31. 5. 2024 - Bohoslužba (Kňažka Ilková Eva)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
12
Copyright 2013 - 2024 © Cirkev Essénsko - Kresťanská, Slovensko