Country choice:

Cirkev Essénsko - Kresťanská, Slovensko
CEK
Slobodne sa navzájom podeliť o lásku Božiu

Kázeň Biskupka Natália Novotná

Milé sestry a bratia,


výnimočnosť sviatku Jom Kippur potvrdzuje aj to, že je jedným zo sviatkov, ktoré slávi naša Cirkev Essénsko – Kresťanská.


Mnohí sa pýtajú, čo má spoločné Cirkev Essénsko – Kresťanská so židovským sviatkom Jom Kippur?


Myslím, že je dôležité si pripomínať, že aj Ježiš Kristus, jeho celá rodina boli tiež židovského náboženstva. Postupne po ukrižovaní Krista, sa vyvíjalo kresťanstvo vychádzajúc zo židovskej vierouky.


Podstatou tohto sviatku, podľa židovskej tradície, je hlboké zmierenie sa a odpustenie omylov voči sebe, iným ľuďom a iným živým tvorom a v neposlednom rade voči Bohu.


Tak ako sa vraví v našej modlitbe Otčenáš : „Našu každodennú poživeň pre ducha a telo daj nám dnes a odpusť nám naše omyly, lebo my nevieme čo činíme, tak ako aj my odpúšťame omyly iným.“


Zámerom sviatku, je možnosť – príležitosť  človeka, ktorý dostal slobodnú vôľu ako dar od Boha, aby vo svojom vnútri mohol viesť dialóg so svojou dušou a duchom.


Príležitosť na komunikáciu s Bohom a našou božskou podstatou. Veľkosť významu vnútorného dialógu pre rozvoj jednotlivca a celého spoločenstva potvrdzuje aj určenie špeciálne vymedzeného času. Dostali sme čas na pokánie,  čas na zmierenie, čas na odpustenie. Tieto všetky významy skrýva pomenovanie Jom Kipur.


Naši židovskí predkovia slávia tento sviatok podľa predpisov v Tóre, ktorá prikazuje prísny pôst, žiadne rušenie prácou, médiami, či inými záležitosťami. Človek sa má venovať iba svojmu dialógu s Bohom a náprave svojich omylov. Vďaka hlbokému zvnútorneniu máme možnosť s pokorou prijať svoju omylnosť a aj omylnosť druhých ľudí. Zmieriť sa so sebou a svojim okolím, vyretušovať hnev a zlosť v sebe,  vo svojom okolí i na Boha.


Tradícia tohto sviatku vznikla, tak ako to popisuje tretia Mojžišova kniha – Levitikus, po zostrojení zlatého teľaťa kňazom Áronom, ktorý židovský národ začal uctievať a klaňať sa mu, pričom sa odklonili od vzdávania úcty k jedinému Bohu.


Hnev a možno aj roztrpčenie Boha bolo o to väčšie, keďže sa udialo v období, keď Mojžiš prijímal božie odporúčania na hore Sinaj. Ako nápravu mal Áron, brat Mojžiša a kňaz Božej archy, vykonať špeciálny obrad spojený s obetou za odpustenie a zmierenie sa s Bohom.


Metafora zlatého teľaťa je všeobecne známa aj tým, ktorí sa nevenujú histórii náboženstiev. Symbolizuje odvrátenie sa od duchovných hodnôt k materiálnemu pôžitkárstvu, ktoré prirodzene prináša závisť, zlobu a nevraživosť. Dnes to už vieme pomenovať aj sofistikovanejšie – prináša xenofóbiu, šovinizmus a agresivitu.


Prináša chuť zmocniť sa moci a manipulovať iných.


Smutná paralela k dnešným dňom.


Preto si musíme o to viacej pripomínať aj našu slobodnú vôľu. Dopriať slobodu iným a ochraňovať ju. Je dôležité dbať o to, aby naše svetské zákony nezišli z cesty duchovných hodnôt, neboli porušované navonok pod rúškom pomoci o ktorú nik nestojí, no po demaskovaní sa pod nimi nachádza vôľa obetovania sa zlatému teľaťu.


Najpodstatnejší rozmer sviatku Jom Kippur je odpustenie a zmierenie sa s Bohom. Keď dokážeme priznať si svoje omyly a odpustiť si ako božskej bytosti, následne dokážeme odpustiť omyly iným božským bytostiam. Tým pádom, už nie je dôvod k hnevu na nášho milujúceho Otca.  Božská podstata je plná lásky a porozumenia. Keď poprosíme Boha o pomoc, budeme vypočutí. S pokojom v mysli, na duši a duchu budeme počuť hlas Boha v nás, jeho rady, ubezpečenia a vnímať božiu lásku.


Amen.


 


 

Námety na čítanie

Jom Kippur v Biblii

Starý zákon - Mojžišove knihy:

2. kniha Exodus 19:16-19 – Zostúpenie  Hospodina na horu Sinaj a darovanie Tóry Izraelu 

3. kniha  Levitikus 16:1 – 28  - Příčina a následok – Zlaté těla a Aronová obeta

    16:29-34 -  Prikázanie sviatku pre nasledujúce generácie

    23:27-32 – Popis ako Pán prikázal sláviť Jom Kippur Mojžišovi

4. kniha Numeri   29:7 – Akú obetu prikazuje Boh Mojžišovi

 

ŽALMY s témou  odpustenie:

Žalm 107 – Vďaka za oslobodenie

Žalm 90 – Nech je nad nami dobrotivosť Pána

Žalm 32 – Blažený, komu Pán odpustil neprávosť

Žalm 25 – Úpenlivá prosba o odpustenie a o pomoc

ŽALMY s témou Jom Kippur:

Žalm 118 – Jasavý spev za záchranu  118,2-4

Žalm 106  - Hriechy ľudu a božie zmilovanie  106,16-23

 

Kalendár akcií
« November 2024 »
PoUtStŠtPiSoNe
28293031
1
2

1 akcia

02. 11. 2024 - Bohoslužba (Bajusz Zoltán)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

1 akcia

22. 11. 2024 - Bohoslužba (Bajusz Zoltán)
Po kliknutí získate podrobnejšie informácie.
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Copyright 2013 - 2024 © Cirkev Essénsko - Kresťanská, Slovensko